A két ünnep közöttre terveztem az évértékelést és a jövő év megálmodását, de a helyzet az, hogy már 24-én, a frissen feldíszített karácsonyfa alatt elfogott az ihlet.
Ugyanilyen spontán módon lett az idei évértékelő módszerek versenyének nyertese a Level 10 Life szisztéma, ami újdonsült kedvenc bullet journalosom, Kara blogján talált meg.
Még van vele munkám, de arra gondoltam, megosztom veletek, eddig hogyan dolgoztam az évértékelésen, hátha ti is ihletet kaptok, és hamarosan írok majd a folytatásról.
A Level 10 Life az életet 10 területre osztja (hasonlóan az élet 7 területéhez Jack Canfield szerint):
- Család és barátok
- Személyes fejlődés
- Spiritualitás
- Pénzügyek
- Karrier
- Házasság (párkapcsolat)
- Móka, pihenés, feltöltődés
- Adakozás, segítség, önkéntesség
- Fizikai környezet
- Egészség és mozgás
Ezeken a területeken készítünk pillanatképet arról, hogy 1-től 10-ig mennyire vagyunk elégedettek az életünkkel az adott területen, majd tűzünk ki célokat, hogy boldogabbakká váljunk. A végső cél az, hogy mind a 10 területen elérje az elégedettségünk a 10-es szintet.
Ezt az értékelést egyébként az év bármelyik szakában megtehetjük, nem kell vele újév napjáig, a következő kerek születésnapunkig vagy egy más jeles fordulónapig várni.
Én így fogtam neki az évértékelésnek:
- Felírtam és színkódoltam az élet 10 területét. A 10 terület adott volt, a színkódokat saját érzésem szerint kapcsoltam hozzá. Ez opcionális, én azért használtam színkódokat, hogy később is jobban eligazodjak a különböző területek között – és mert így csinibb. :)
- Készítettem egy plusz/delta listát 2015-ről. Itt felsoroltam mindent, ami csak eszembe jutott 2015-ről, ami jó volt, és ami lehetett volna jobb, amiből lehetett volna kevesebb (vagy épp több), amit másképp szeretnék csinálni a jövőben.
- A plusz/delta lista elemeit 10 kategóriába soroltam. Itt vettem ismét elő a színkódjaimat, és a plusz/delta listám tételei elé színes pöttyöket raktam aszerint, hogy melyik kategóriába tartoznak. Nagyon tanulságos volt ez az elosztás, mert hoznom kellett néhány nem is olyan egyszerű döntést: például hogy a Kincsesfüzet a karrier vagy a móka kategóriába tartozik-e? Vagy hová soroljam az államvizsgát? Na és Diót? (Végül a Kincsesfüzet karriercél lett – legyünk optimisták! –, ellentétben az államvizsgával, Dió pedig a móka és feltöltődés területen landolt. :))
- Táblázatot készítettem az élet 10 területének. Egy tízmezős táblázatban felsoroltam a 10 területet, majd elkezdtem címszavakban beírni a mezőkbe azokat a dolgokat a plusz/delta listám alapján, amik befolyásolják az elégedettségérzetemet az adott területen, akár pozitív, akár negatív irányba, és amik segíthetnek célokat kitűzni. Ismét egy nagy szembesülés volt az, hogy melyik mezők maradtak első körben ordítóan üresek – melyek azok a területek, amikkel nem hogy kevéssé vagyok elégedett, de jóformán helyet sem kapnak az életemben… Ilyen volt például az adakozás vagy a spiritualitás, de a pénzhez való viszonyom is változatlanul egy nagy talány.
- Újra körbejártam a 10 területet. A címszavas jegyzetelés (és annak tanulságai) után megpróbáltam különböző kérdéseket feltenni magamnak. Tudom, mit jelent számomra az adott terület? Van helye az életemben? Vannak céljaim, eredményeim? Elégedett vagyok? Boldogságot vagy bosszúságot okoz? Már megtaláltam az utam, a helyem az adott területen, vagy még keresni kell, váltani kell?
Itt tartok most. Úgy érzem, lassan készen állok rá, hogy meghatározzam, 1-től 10-ig mennyire vagyok elégedett az életem ezen 10 területével, azután pedig célokat tűzzek ki a jövő évre, amik közelebb vihetnek a boldogsághoz, az elégedettséghez.
Ti hogyan értékelitek 2015-öt?
Ebben lehet, hogy én is elmélyedek… én minden évben a hosszútávú, a közép- és rövidtávú céljaimat szoktam leírni és pár nagyobb területet választok, amelyekhez hozzáadok 3-4 célkitűzést. (Ezt főleg a röviddel csinálom) Idén még ezekhez tettem egy “12 hónap 12 dolog” valamit, ezen a listán kb. minden kipipálatlanul maradt, de egy csomót nem is bántam. Következő év elején pedig, amikor január 1-jén hajnalban direkt ezért kelek, röviden átnézem és értékelem, a füzetben, amibe ezeket írom, hogy hogy érzem, mennyire sikerült megvalósítani. Ezek után pedig jöhetnek az új célok. Ezt 2008. óta csinálom, így sikerült pl rájönnöm, hogy a “lefogyok x kilót” soha nem fog megvalósulni és átalakult fittségi céllá és úgy fogalmazódik meg, hogy heti hányszor tornázom vagy hány emeletet tudok megmászni könnyedén. Na, de nem írom le itt az egész procedúrát, úgyis mindig azt terveztem, hogy megírom évvégi posztnak :)
Jól hangzik! ;)
Én is tűztem ki cél jellegű célokat (vagy hogyan mondjam :D), és szokásokat.
Azt hiszem, értem, mire gondolsz :)
Visszajelzés: Így gyúrj a hálára! – Két módszer, hogy könnyebben adj hálát | Kincsesfüzet
Visszajelzés: Egy szám mind fölött – One number to rule them all | Kincsesfüzet