Mormon péntek – FamilySearch: családfakutatás

Valamikor kisiskolás koromban nekiláttam felkutatni és összeírni a családfámat. Akkor a négy nagyszülőmből még három élt, és a háromból kettő igazi mesemondó volt, a családi sztorik kifogyhatatlan kincsestára – nagyon sok adatot összeszedtem és lejegyeztem csak az elmondásaik alapján (levéltári és egyéb kutatómunka nélkül), négy-öt generációra visszamenően kiterjedt családfát állítottam össze a segítségükkel. Sajnos nem vigyáztunk a munkám eredményére – azóta sem tudom, hová tűntek azok a jegyzetek (még nem adtam fel a reményt, hogy egy félreeső dobozból valamikor váratlanul előbukkannak), és azóta sajnos már egyik nagyszülőm sem él.

Most, hogy az újraindított boldogságtervem első témája az, hogy hogyan segíthet boldogabbá válni, ha nyomot hagyunk magunk után, ismét eszembe jutottak a családfakutatási próbálkozásaim. Amiért pedig ezt a mormon péntek rovat keretein belül hozom fel, az az, hogy a mormonok számára is nagyon fontos a családfakutatás, méghozzá két okból: egyrészt mert így generációkra visszamenően áldásokat kérhetnek az őseikre, másrészt pedig (ahogy már a naplóírás témakörében is írtam róla) úgy tartják, hogy mivel a Biblia és a Mormon Könyve is családok történeteiből áll össze, ugyanígy fontos a mostani családokat is kutatni és a történeteiket feljegyezni. Ezért az egyház is támogatja a családfakutatást, a hivatalos, nonprofit honlap pedig nemcsak egyháztagok, de bárki számára elérhető.

FamilySearch.org – A családfakutatók honlapja

Hirtelen felindulásból regisztráltam is a FamilySearch.org oldalon, ami jól kezelhető (angol nyelvű) felülettel segít nekiindulni a családfa felvázolásának. A honlapon lehetőség van a mások által rögzített személyek közt is keresni, így a születési és egyéb adatok alapján kapcsolódási pontokat találhatunk mások családfájával (bár nem tudom, mennyire kiterjedt még a magyar adatbázis), és a családtagjaink életrajzi adatait is rögzíthetjük (születés, halálozás, házasságkötés, válás, keresztelkedés, katonai szolgálat és rengeteg más). De hogy ne legyen ennyire száraz a gyűjtemény, a családfához rögzíthetők dokumentumok, képek és családi történetek is.

FamilySearch Tree – Mobil családfa alkalmazás

iOS-re és Androidra is letölthető a FamilySearch – Tree mobil alkalmazás, amiben ugyan a tényadatok nem rögzíthetők, csak a FamilySearch.org regisztráció alapján lekérdezhetők, viszont a családtagokhoz feltölthető, képek, dokumentumok és történetek. Így az embernek mindig a zsebében lehet a családfája, és ha néhány szabad perce akad nap közben, egy-egy életképpel, emlékkel, sztorival bővítheti a családi kalendáriumot, vagy fellapozhatja azt és megmerítkezhet az emlékekben. Az alkalmazás ajánlója szerint családosok “mesekönyvként” is használhatják, hogy az apróságok esti meseként a szüleik, nagyszüleik, dédszüleik történeteit hallgathassák.

Még nagyon friss felhasználó vagyok, ezért ennél bővebb ajánlót és kalauzt most nem tudok adni a honlaphoz és az alkalmazáshoz, de ha valakinek van tapasztalata (akár ezzel a konkrét honlappal, akár a családfakutatással kapacsolatban általában), nagyon szívesen veszem, ha megosztja!

Hírdetés

Mormon péntek – FamilySearch: családfakutatás” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Magamban ujjongva olvastam az írást! Valahogyan így írhattam volna akár én is az elejét! Először a padláson kutattam régi feljegyzéseim után, ma pedig a levéltárakat bújom. :)

  2. Azért felhívnám a figyelmet a dolog veszélyeire is! Az okés, hogy otthon egy füzetben összeiírogatod a családfádat, de ha “kedves az életed” semmit soha fel ne rakj ebből az Internetre, ugyanis ami egyszer felkerül fenn is marad – és akiknek ez jó? A mindenféle titkos és nem titkos szervezetek, akik élvezettel csmegéznek az emberek önként beszolgáltatott adatain! Ez nem konteó, ez a valóság, sajna. :/
    Beírni valahova a felhőbe ki mikor mit csinált a családból? Egy ici-picit gondolkozzatok ne csak “boldog csacsi fejjel” , képzeljétek egyszer mondjuk Dexter vagy Hannibal fejébe magatokat : vajon mi minden ROSSZ dologra lehet ezeket az adatokat felhasználni??? Emlékezzetek csak Snowden és a CIA sztorijára!

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s