A 10 dalos kihívást már évek óta használom ötletelésre történetíráshoz, most úgy gondoltam, hozzácsapom még néhány pajtását, hogy más területen is alkalmazni tudják az alkotni vágyók, és megosztom itt.
10 dal, 10 töredék
Válassz egy témát vagy kulcsszót, amiről írni szeretnél. Készíts magad elé papírt-ceruzát, vagy képernyőt-billentyűzetet. Állítsd be a zenelejátszódat véletlenszerű lejátszás módba, és ha készen állsz, indítsd el, és kezdj írni. Addig írj egy töredéket, amíg a dal tart, és egy leütéssel sem tovább. A dal lehet ihletforrás vagy egyszerű időkeret, ez rád van bízva, de ne is próbáld befolyásolni. Csak írd, ami kiszalad az ujjaid alól, és ne cenzúrázd.
Szeretem ezt a módszert, mert a szűk időkeret nyomása alatt olyan felpörgött állapotba kerül az agyam, ami által olyan mély ötletek bukkannak fel, amiket biztosan mellőznék, ha lenne akár pár pillanatom is utánagondolni.
Nem mindenki szereti ezt a módszert, éppen a nyomás miatt. De érdemes kipróbálni, akkor is, ha nem irodalmi céllal szeretne írni az ember, hanem bármilyen ötletet felvázolni, vagy saját belső világát feltérképezni, a tudata mélyére nyúlni.
10 dal, 10 vázlat
A szabályok ugyanazok, mint az írásnál, csak ez rajzolóknak szól, és tíz vázlat születik a végén.
Még sosem próbáltam így rajzolni, így az írással ellentétben itt nem ismerem annyira a buktatókat, de általános szabály, hogy ne essünk önmagunk cenzúrázásának csapdájába, csak engedjük, hogy megszülessen valami tökéletlenség a kezünk alatt, ami akár egy későbbi munka alapja is lehet.
10 lépés, 100 kép
Évekkel ezelőtt olvastam valahol a neten egy fotós kihívást, amelynek lényege az volt, hogy fogd a fényképeződet, amin a digitális technikának hála, rengeteg képnek van hely, és indulj vele sétára. De nem akármilyen sétára! Tégy tíz lépést, állj meg, és ott, ahol épp vagy, pillants körbe, keress egy témát anélkül, hogy egy lépést is odébb mozdulnál, és készíts egy képet. A száz képet csak irányadónak adtam, lehet több vagy kevesebb is, de a lépésekben ne csalj.
Az íráshoz és a rajzoláshoz hasonlóan itt sem a tökéletesség a cél, sokkal inkább az, hogy a figyelmedet ráirányítsa olyan dolgokra, amik mellett egyébként elsétálnál. És akárcsak a fentieknél, itt sem szükséges a művészi igényességre törekednek, nem kell, hogy különösebben tehetséges légy, elég, ha kíváncsi vagy. Ragadd meg a fényképeződet vagy a telefonodat, és fedezd fel a világot magad körül!
Azt hiszem, ezeket ilyen sorrendben végig is fogom próbálni, mindegyik nagyon izgalmasan hangzik.
Jó mulatást!
A fotózás nagyon tetsző feladat! Ha pénteken tetted volna közzé, már ezen a hétvégén megcsináltam volna.
Tényleg jó gyakorlat a figyelemráirányításra!
Köszi, Timi!
Ez nagyon jó ötlet! :) Rajzolásnál szerintem abban is segít, hogy lazábban húzzuk a vonalakat, ne legyen olyan “merev” az ábra.
A rajzolásról nem tudok nyilatkozni, még nem próbáltam, de az írásnál egészen biztosan segít, hogy ne agyaljon az ember egy-egy jelzőn, vagy képen, vagy hogy van-e egyáltalán értelem és összefüggés abban, amit ír. Néha tényleg nincs, máskor viszont egészen bámulatos dolgok pattannak ki a fejemből. Gondolom, a rajzolás is hasonló élmény lehet. :)
Visszajelzés: Sétálj és figyelj! | Honey* apró csodái
Visszajelzés: NaNoWriMo – Így készülj fel az utolsó pillanatban! | Kincsesfüzet